Eesti    English

UX ja AI ampsud / nr 11

Tere ja head maikuu jätku! 🙌

Toon sinuni järgmised põnevad teemad:
🕹️ Milline on hästi disainitud nupp?
🤔 Kas AI-ga suheldes peaks viisakussõnu kasutama?
🖌️ Canva disainitarkvaras põnevad uuendused – mis need on?
🧩 Mis võimalusi pakub Elementori Site Planner?
🎤 Mida huvitavat rääkisid Meta ja Microsofti juhid AI-üritusel?

Soovi korral kuula uudiskirja podcastina Spotify’s.

1. Milline on hästi disainitud nupp?

Nuppude erinevad olekud.
Joonise autor: Nielsen Norman Group.

Nielsen Norman Groupi artikkel toob hästi esile, et hea nupu disainimisel peame arvestama erinevate nupu olekutega ja miks see kõik kasutajakogemuse vaates oluline on. Need pealtnäha väikesed visuaalsed muudatused aitavad kasutajatel tajuda, kas nupp on hetkel aktiivne, klikatav või fookuses. Viis peamist nupu olekut on:

  • Enabled – nupp on aktiivne ja kasutatav.
  • Disabled – nupp on saadaval, aga mitte kasutatav, nt kui vorm pole täidetud. Isiklikult soovitan disabled nuppe vormiväljades pigem mitte kasutada, sest need tekitavad tihti segadust. Pigem anda kasutajale veateade kui mõni oodatud väli jäi täitmata.
  • Hover – hiirekursoriga nupule liikumine viitab, et tegu on klikitava elemendiga.
  • Focus – näitab, millisel nupul on parasjagu klaviatuuri fookus (ilmneb Tab-klahviga liikudes).
  • Pressed – kiire visuaalne tagasiside, et oled nuppu just vajutanud ja tegevus käivitunud.

Lisaks on olemas veel loading (toiming käib) ja selected (valitud, nt checkboxi puhul) olekud.

Aga see pole veel kõik! Nuppudel on ka erinevad stiilid. Näiteks primaarne, sekundaarne ja tertsiaarne stiil, mis paneb paika milline nupp peaks kujunduses rohkem silma paistma.

Nii olekud kui ka stiilid mängivad olulist rolli selles, kuidas kasutajad veebilehte mõistavad. Sestap ei ole läbimõeldud nupudisain lihtsalt “ilu pärast”, vaid mõjutab otseselt kasutaja taju ja tegevusi.

Kui soovid õppida UX/UI ja AI disaini, oled oodatud koolitusele.

2. Kas AI-ga suheldes peaks viisakussõnu kasutama?

Illustratsioon naeratavast inimesest ja humanoidsest robotist, kes istuvad õues puidust laua taga. Inimene kirjutab paberile lause "Hea AI, palun...", samal ajal kui robot vaatab toetavalt pealt. Taustal on maaliline maastik puude ja künkliku maaga.
Pildi autor ChatGPT.

Futurism avaldas loo, kus OpenAI juht Sam Altman tõdes, et viisakussõnad – nagu “palun” ja “aitäh” — on ettevõttele maksma läinud kĂĽmneid miljoneid dollareid elektriarvetes. Kuigi viisakas suhtlus võib parandada AI vastuste tooni, tekitab iga sõna serverikoormust ja energiatarbimist.

Lisaks on huvitav teada, et ühe 100-sõnalise AI-kirja loomine võib kulutada energiat sama palju kui 14 LED-lampi tunniks tööle panna. Ja kui seda tehakse sadu tuhandeid kordi päevas, siis ei ole mõju enam väike. Ehk mõni kiri võiks päevas sündida ka ilma tehisaru abita, keskkonna ja ajutöö hüvanguks. 🌳 🧠

3. Canva disainitarkvaras põnevad uuendused – mis need on?

Canva disainitarkvara konverents andis ülevaate uuendustest, mille kallal on nende tiim tööd teinud. Toon esile 3, mis mulle silma jäid:

Visual Suite 2.0 – võimaldab ĂĽhte disainifaili mitme erineva formaadi lisamist, näiteks saad ĂĽhte faili kokku panna slaidid, valge tahvli, sotisaalmeedia jt ĂĽksused.

Canva Sheets – Microsoft Exceli sarnane lahendus, kĂĽll aga toredate AI võimekustega, et andmeid analĂĽĂĽsida, visualiseerida ja sisu genereerida. Ăśks kasutusvaldkond on näiteks reklaamikampaaniate planeerimine ning andmeanalĂĽĂĽs.

Canva Code – võimaldab AI abil luua kodeeritud lahendusi, näiteks lihtsamaid veebilehti, mänge jm interaktiivset sisu. Praegu on see veel ĂĽsna algeline aga paljulubav.

4. Mis võimalusi pakub Elementori Site Planner?

Elementori, tuntud kui WordPressi põhine veebiehitaja, teise kvartali roadmapi tutvustamise ürituselt tooksin esile aga järgnevad tähelepanekud:

Site Planner – on wireframe’i genereerimise tööriist, mis loob veebilehe esialgse kavandi tehisaruga chati või koosoleku transkribeerimise teel. Uues versioonis saab lisada enda värve, fonte ja logo. Tegu on veel betafaasis oleva tootega.

Editor V4 – tutvustati alfafaasis oleva veebilehe ehitamise tööriista uusi võimekusi, kus põhiline rõhk saab olema CSS-first lähenemisel. Mõte on võimaldada rohkem globaalset seadistamist, sest senise editori lähenemine on pigem olnud iga veebilehe individuaalse bloki keskne, mis aga pärsib efektiivset saidi loomise töövoogu.

Elementor kasvab tublisti – täna on iga 8 veebileht maailmas loodud Elementoriga.

5. Mida huvitavat rääkisid Meta ja Microsofti juhid AI-üritusel?

Video kaanepilt, millel on näha Microsofti juhti Satya Nadellat istumas toolil ning rääkimas mikrofoni.

Meta juht Mark Zuckerberg ning Microsofti juht Satya Nadella arutasid LlamaCon 2025 keynote’l AI oleviku ja tuleviku ĂĽle. Täheldasin ĂĽles mõned punktid:

Tehisaru integratsioon arendaja töövoos – AI esmaseks tulekuks võib lugeda koodi kirjutamise autocomplete soovitusi, seejärel lisandus tehisaruga chat, mis võimaldas programmeerijal leida koodiprobleemidele lahendusi ilma, et peaks minema arenduskeskkonnast välja abi kĂĽsima, näiteks Stack Overflow foorumisse, ning nĂĽĂĽd AI-agendid ehk võimalus anda aina rohkem ĂĽlesandeid iseseisvalt teguseva tehiskaaslase kanda.

1/3 koodist AI kirjutatud – Microsofti enda arenduste koodibaasis on hinnanguliselt 20-30% AI kirjutatud koodi. See protsent on suurem puhtalt lehelt alustatud projektides. Meta juht Zuckerberg ennustab, et järgmise aasta jooksul on nende projektides 50% koodist kirjutatud AI toel.

Programmide vaheline integratsioon – Microsofti on ammu paelunud kĂĽsimus, kuidas saaks kõige efektiivselt kasutaja töövoogu tuua Wordi, Exceli ja PowerPointi riskasutamise võimalused ning nĂĽĂĽd Microsofti Copiloti tehisaru võimekusega on aina uusi võimalusi avanemas.

Aitäh, et uudiskirja lõpuni lugesid! 👍

đź’ˇ Soovi korral oled oodatud UX/UI ja AI disaini koolitusele.

✉️ Liitu uudiskirjaga, et olla kursis UX ja AI valdkonnas toimuvaga. 

👉 Jälgi UX Estonia tegemisi Facebookis, Instagramis ja Linkedinis. Kuula või vaata meid Spotifys ja YouTubes.

✨ UX Estonia on digitaalse kasutajakogemuse disaini, uuringute, konsultatsiooni ja koolituse ettevõte.