Huvitavad lood ja kasulikud mõtted UX, UI ja AI märksõnadega on taas sinu ees. Nagu viimasel ajal tavaks saanud, alustame teemakohase meemiga. 🙃
Kasutajakogemus on perspektiivi küsimus. Eduka toote või teenuse loomisel peame asetama end kasutaja rolli, sest see, mida me disaineritena näeme või mida klient tellib, ei pruugi olla lõppkasutaja vaates sama väärtusega.
Siinkohal ongi oluline võimalikult vara mõista lõppkasutaja vaatepunkti ja õige sihtrühmaga testida, et leida üles kriitilisi vigu, mida parandada parima kliendikogemuse loomiseks.
1. Mis fonte inimesed eelistavad?
- Adobe viis läbi uuringu, et mõista, kuidas erinevad fondid peegeldavad isiksuseomadusi.
- AI abil loodi 13 erineva fondi jaoks e-kirjad.
- Üle veerandi vastajatest leidis, et Courier New isiksus on nende kirjutamisstiiliga kõige sarnasem.
- Times New Roman ja Arial seostusid aga enim usaldusväärse ettevõtte kuvandiga.
- Üle 10% ameeriklastest pidas Comic Sans’i kõige piinlikumaks fondiks.
2. Mida õppida Midjourney kliendikogemuse küsitlusest?
- Midjourney on üks juhtivaid AI pildigenereerimise tarkvarasid ja nende tiim on üsna agar kasutajatelt tagasiside küsija.
- Nüüd planeerivad nad järgmise aasta road map‘i ning sellega seoses viivad läbi küsitlust kasutajate seas.
- Nende küsimustikus meeldis mulle 2 küsimust, mida võiksid kaaluda kui olemasoleva teenuse disainiuuringut läbi viid: 1. Küsi kasutajalt, mis on kõige olulisem asi mille kallal peaks meie tiim töötama? 2. Mida me võiksime teha, et rohkem sinu sõpru või tuttavaid meie teenust kasutaksid?
- Esimene küsimus annab kasutaja prioriteedi ja teine küsimus aitab hinnata laiemat pilti – saada mõtteid, kuidas klient soovitama motiveerida.
3. Kas 90ndate disainistiilid on tagasi tulemas?
- Videos annab Megan Chan ülevaate disainitrendide kordumisest ja üksteisega põimumisest.
- Ühe näitena toob ta Skeuomorfismi stiili, mis 2000ndate alguses imiteeris reaalse maailma objekte, et aidata kasutajatel tehnoloogiaga kohaneda. Kui mäletad näiteks esimesi iPhone kasutajaliideseid ja ikoone.
- Hiljem tekkis Flat design stiil, mis eemaldas nö päris maailma meenutavad elemendid ja varjud ning rõhus rohkem minimalismile ja tasapinnalisusele. Microsoft oli üks selle stiili eestvedajatest Windows Phone ja Windows 8’ga.
- Neumorfism kujutab aga nende kahe lähenemisviisi sulamit.
4. Miks ALT-tekst on oluline?
- Kasuta ALT-teksti ehk alternatiivset teksti selleks, et kirjeldada veebilehel paiknevat pildi sisu nägemispuudega kasutajatele.
- Paljud vaegnägijad kasutavad ekraanilugejat ning ALT-tekst võimaldab ekraanilugejal ette lugeda pildi kirjelduse.
- Alternatiivse teksti saad hõlpsasti lisada mitmetes sisuhalduse platvormides nagu WordPress, Drupal ja teised, samuti sotsiaalmeedia rakendustes nagu Facebook, Instagram ja mujal.
- ALT-teksti ei ole vaja kasutada juhul kui tegu on dekoratiivse pildiga.
- Seoses ligipääsetavuse seadusega, mis tuleval aastal jõustub, on mõistlik sul endal või kui vajad abi, siis koostöös meiega, viia läbi enda digiteenuse ligipääsetavuse audit.
5. Kuidas disainerina kaasa aidata parema AI loomisele?
- Andrea Grigsby soovitab esmalt kaaluda, kas AI põhine lahendus on üldse vajalik ja kuidas see sobib kasutajate olemasolevatesse töövoogudesse.
- Kui selgub, et AI võiks luua lisaväärtust, siis disaini andmesisestus kasutajale lihtsaks, paku juhiseid ja näpunäiteid.
- Väljundite puhul rõhuta AI süsteemide vigade võimalikkust, paludes kasutajal näiteks andmeid üle kontrollida või luues automaatseid kontrollimise võimalusi koostöös arendajatega.
6. Mida põnevat näitab statistika AI kasutamise kohta?
- Leonardo.ai on välja toonud põnevad näitajaid AI kasutamise kohta.
- Generatiivse AI turg on praegu väärt 66 miljardit dollarit ja prognoositakse, et see jõuab 2030. aastaks 207 miljardi dollari tasemele.
- 60% turundajatest kasutab AI-d igapäevatöödes, näiteks sisu loomisel, kampaaniate andmeanalüüsil ja rutiinsete protsesside automatiseerimisel.
- 72% turundajatest kasutab AI-d kliendikogemuse personaliseerimiseks, et tõsta rahulolu ja brändi lojaalsust.
- Ettevõtetest, kes kasutavad AI-d, näevad 68% sisuturunduse ROI ehk return on ivestment kasvu.
7. Mis on värsked uuendused Figma disainitarkvaras?
- Figmas loodud prototüüpi saad nüüd alla laadida ja kasutada ilma netiühenduseta. See on hea viis kui lähed kliendi juurde, aga pole kindel, kuidas sealne netiühendust toimib. Või juhul kui testid oma prototüüpi väljaspool kontorit ja internetilevi ei pruugi olla kõige parem.
- Lisaks tekkis võimalus tekstialust joont rohkem stiliseerida, näiteks muuta underline joone värvi, paksust, kaugust tekstist jne.
- Mis mulle lisaks meeldib on see, et lõpuks ometi saab pika teksti puhul paragraph spacing‘ut igale lõigule eraldi seadistada.
8. Millised on tuleva aasta disainitrendid?
- Canva tiim julgustab tuleval aastal, aga miks mitte ka kohe, katsetama visuaalset tasakaalu analoog ja AI-lahenduste vahel, struktureerida disaini julgete kujunditega ning mängida professionaalsuse ja loovuse piiril ehk tutvuda serious fun kontseptsiooniga.
- Vaata mõtteid ja näiteid uueks aastaks Canva blogipostitusest.
9. Miks võiksid Google NotebookLM’i proovida?
- NotebookLM on mitmekülgne AI-tööriist, mis võimaldab sisestatud andmete põhjal teha kokkuvõtteid, pidada AI assistendiga chat‘i kaudu teemapõhist vestlust ning lisaks luua ka podcast‘i, kus tehisarust saatejuhid sisu lahkavad.
- Sisendina võid üles laadida dokumente, sisestada linke välistele artiklitele ja YouTube videotele.
10. Miks ei tasu pildi peale teksti panna?
- Püüa vältida teksti paigutamist pildi peale. Miks? Sest tekst ei pruugi olla pildi pealt hästi loetav.
- Vanemad, kehvema silmanägemisega inimesed või lihtsalt mitte kõige uuema telefoni kasutajad, ei pruugi kehva kontrasti tõttu pildile paigutatud tähti välja lugeda.
- Võimalusel aseta tekst pildist eraldi või jälgi, et tavateksti puhul oleks kontrastisuhe vähemalt 4.5:1 või suurema teksti korral 3:1 (kui fondisuurus vähemalt 18px või rasvane 14px).
Ja sinu tänase päeva soovin helgemaks muuta järgneva mõtteteraga: “A designer knows he has achieved perfection not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away.” – Antoine de Saint-Exupery.
Aitäh, et siia jõudsid. 🙏